چطور خط ارتباطی ازدواج را که مسدود شده، دوباره وصل کنیم؟

 

شما می دانید که هرگاه دستگاه ویا سیستمی کار نکند علتهای مختلفی می تواند داشته باشد وما درمرحله ی اول یکی یکی علت  ها را بررسی می‌کنیم تا به نتیجه برسیم و در صورتیکه بعد از بررسی متوجه شویم از دست ما کاری بر نمی آید به متخصص مراجعه کرده وعلت‌یابی ودرست کردن آن را به او می سپاریم.

در زندگی زناشویی دلایل متعددی می‌تواند باعث مسدود شدن خط ارتباطی میان زوجین شود. یک زن مدبر و خواهان زندگی، در ابتدا دلایلی که ممکن است از جانب او باعث این انسداد شده باشد را بررسی می کند، سپس به دلایل طرف مقابل می پردازد.

برای چک کردن دلایل از طرف یک زن می توان به موارد زیر توجه کرد:

 

1- شنونده خوبی باشید:

گوش دادن به همسر در زمان ناراحتی بزرگترین خدمتی است که یک همسر می‌تواند برای او انجام دهد. چون هرکسی حرف میزند اما فقط دوستان واقعی گوش می دهند، اگر شما به این موضوع شک دارید دریک میهمانی که می‌روید به این نکته توجه کنید، که ارتباط برقرار کردن سهیم شدن است نه زورآزمائی.ارتباط برقرار کردن دربرگیرنده دوقسمت است:صحبت کردن وگوش دادن که حداقل دو شخص را در برمی گیرد گوینده و شنونده، که هردو در زندگی زناشوئی نقش حیاتی دارند. شما باید صحبت کنید تا افکارتان را بیان کنید اما همچنان بشنوید و شنونده خوبی باشید. زمانی که همسرتان افکارش را بیان میکند، خوب گوش کنید، ممکن است در بین حرفهایش نیازهای معینی را بشنوید که هیچگاه بر زبان آورده نشده است.

اگر او ناگهان ساکت شد، کنجکاوی نکنید، سعی کنید به او ابراز احساسات کنید و ببینید او چگونه ناخود آگاه واکنش نشان میدهد.

اگر او در آرامش استراحت میکند، آرام بمانید، و اگر صحبت میکند، تمرکز کنید و گوش دهید.

اکثر همسرانی که گله مند هستند که همسرشان درکشان نمی‌کند، معمولا منظورشان این است که همسرشان شنونده خوبی نیست.

اگر پس از برسی این علت و برطرف کردن آن باز ارتباط شما مسدود است، دلیل دوم را مورد بررسی قرار دهید.

 

2- هرگز به همسرتان توصیه و امر و نهی نکنید.

بسیاری از مواقع همسران توصیه های زیادی ارائه می‌دهند، مثلا می‌گویند: اگر من جای تو بودم…..

به نظر من بهتر است……

اگر به طور منطقی به موضوع نگاه کنی…..

چرا این کار را انجام نمی‌دهی؟….

و…..

با توصیه کردن همسرتانفکر میکند که او را محکوم می‌کنید و او را مسئول مشکلات زندگی می‌دانید، هر چند نیت و قصد شما خوب است، اما شما مانند یک مادر دوم به نظر می‌رسید، و او احساس می‌کند یک بچه کوچک خجالت زده است.

برای همسرتان سخنرانی نکنید، همسرتان نیاز به توصیه و رهبری شما درمواقع دردسر و گرفتاری ندارد، در واقع در چنین مواردی همسرتان نیاز به گوش شما دارد نه دهانتان.

پس از بررسی و بکارگیری راه حل دوم، اگر هنوز ارتباط مسدود است به علت سوم فکر کنید.

 

3- همسرتان را مورد انتقاد و سرزنش قرار ندهید.

اکثر زنان مستعد انتقاد کردن و به زمین کوبیدن همسرشان هستند. به ویژه در میهمانی ها و نزد دوستان.باید یادمان باشد زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهیم چنین بازی‌ هایی را بکنیم، این کارها زیرکی نیست، بلکه دشمنی است، و دیوارهای بلندی را ایجاد می‌کند که مانع از ارتباط موثر و تاثیر گذار می‌شود. در واقع با این کارمان در نگاه اول به خودمان اهانت می‌کنیم .چون شخصی را انتخاب کردیم که به جای آنکه او تکیه‌گاه ما باشد، ما به او خط می‌دهیم و وظیفه مردانگی او را هم خودمان انجام می‌دهیم  و در نگاه دوم عزت نفس و اعتماد به نفس همسرمان را از او می‌گیریم، پس از باز بینی این علت و ترک این کارها اگر باز ارتباط مسدود بود، به دلیل بعدی توجه کنیم.

 

4- چهار چوب مهارتهای همسرتان را درک کنید.

یادمان باشد اغلب بهترین لحظات ما زمانی نیست که ما عقاید مخالف نظر خودمان را سرکوب می‌کنیم. بلکه زمانی است که اجازه می‌دهیم آنها بیان شود. ما هیچگاه نمی‌توانیم بفهمیم که کدام نظر را هرگز نشنیده ایم زمانی که اجازه نداده‌ایم آنها بیان شوند. درک متقابل تنها زمانی ممکن است که ما ارتباط متقابلی داشته باشیم.

لطفا دفعه بعد که با همسرتان وارد بحث و مجادله می‌شوید، کمی توقف کنید وچهار چوب مرجعیت و مهارتهای اورا در نظر بگیرید.چون زمانی که پیش فرض های اساسی او را بفهمید متوجه می‌شوید که نتایج بحث از نقطه نظر او منطقی است .مثلا: زمانی که همسرتان مشغول تعمیر ماشین می‌باشد به او نگویید ممکن است نتوانی درستش کنی و ماشین را به یک تعمیرکار بسپار.در صورتیکه همسرتان بارها و بارها خودش ماشینش را تعمیر کرده است .این رفتار شما باعث میشود، مرجعیت و مهارت او زیر سوال برود، پس بین شما بحثی پیش می آید، اما از زاویه دید او، کارش درست است چون مهارت دارد.، پس مسائل را از زاویه دید همسرتان هم بنگرید.

اگر موارد انسداد رابطه شما در این زمینه نبود به علت بعدی رجوع کنید.

 

5- نسبت به حال و حوصله همسرتان حساس باشید.

همسر شما ممکن است مواقعی به لاک خودش فرو رود. او نیاز به شما دارد که به دنبال ویژگیهای خوب همسرتان باشید. همسرتان را تشویق کنید. به او بگویید که مطمئن هستید بهترین کار ممکن را می‌تواند انجام دهد و معجزه وار خواهید دید که همسرتان بهترین کارها را انجام خواهد داد.

زمانی که همسرتان وارد خانه میشود ، نسبت به حال و حوصله اش حساس باشید. مشکلش را تشخیص بدهید ، سپس او را به گرمی درمان کنید.

یادتان باشد همسر شما نمی‌تواند آشکارا  گریه کند، اما در درونش می‌گرید. بنابرین واکنش های احساسی او ممکن است به صورت عصبانت بروز کند، که نیاز به تسلی دادن و گرمای شما دارد.

زمانی که همه مشکلاتش را برای شما بازگو نمی‌کند کنجکاوی نکنید.

برقراری ارتباط ممکن است به سرعت رخ ندهد، بخصوص اگر مدتی رابطه مسدود بوده است.

 

 

6- سعی کنید مورد اعتماد همسرتان باشید.

زمانی که همسران به رازداری هم اعتماد نداشته باشند با هم صحبت نمی‌کنند.باید هرموضوعی که همسرتان برایتان بازگو می‌کند فقط بین خودتان باشد.

همسرتان باید مطمئن باشد که خواهر و مادر و همکار و دوست شما از موضوعات بین  شما مطلع نخواهند شد. پس رازدار همسر خود باشید و احساسات او را درک کنید.

 

7- به اطلاعاتش اعتماد داشته باشید.

هرگاه همسرتان به موضوعی علاقه نشان میدهد، و دوست دارد که آن موضوع را دنبال کند، اطلاعات او را مرد توجه قرار دهید و شما هم سعی کنید اطلاعاتی در آن زمینه بدست بیاورید. با این کار او را خوشحال می‌کنید و نشان می‌دهید که شما به علائق همسرتان علاقه مند هستید.

در مهمانی ها و جلوی حضار در مورد اطلاعات همسرتان صحبت کنید و او را تحسین نمایید. مثلا اگر همسرتان اهل شعر و ادبیات است، شما نیز سعی کنید در رابطه با ادبیات اطلاعات مفیدی کسب کنید، یا فوتبال و یا…. تا بتوانید درست و صحیح اطلاعات او را مطرح کنید. این کار شما باعث میشود رابطه مسدود شده شما، مجددا وصل شود.

مطمئن باشید اگر این علت‌ ها را بررسی کرده و اشکالات آنها را برطرف کنید، رابطه شما از انسداد خارج میشود. اما اگر پس از آن دیدید هنوز رابطه کمی قطع و وصل میشود پس به یک متخصص مراجعه کنید.

شاد و سربلند زندگی کنید.

 

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *