چه تغذیه ای برای کودکمان مناسب است؟

دوران کودکی، زمان شکل‌گیری عادات غذایی است ، که می‌تواند نقش موثری در پیشگیری و کنترل بیماری‌های مزمن و مرتبط با تغذیه  داشته باشد .مانند چاقی، دیابت و پرفشاری خون در دوران بزرگسالی داشته‌ باشد.

نقش والدین

با در نظر گرفتن نقش والدین در انتخاب غذای خانواده و آگاهی مادران در مدیریت و برنامه‌ریزی تغذیه‌ای کودکان برآن شدیم تا با آموزش خانواده‌ها جهت تغذیه مناسب، اصلاح عادات غذایی نادرست درکودکان و آشنایی بنیادین شیرخوار با غذای کمکی که اهمیت و تاثیر آن در تمام طول زندگی شیرخوار برهمگان بسیار روشن است انجام پذیرد

تغذیه‌ی درست

والدین باید بدانند که کودکشان به چه مواد غذایی نیاز دارد و چگونه باید او را تغذیه کنند، و چگونه این برنامه  تغذیه نوزاد را با افزایش سن تغییر دهند.

تغذیه درست کودک موجبات  رشد او را فراهم  می‌کند و اگر در تغذیه کودک خللی وارد شود، می‌تواند مستقیما به رشد جسمی و روحی کودک صدمه  بزند.

 همه بچه‌ها از الگوی ثابتی برای غذا خوردن پیروی نمی‌کنند. بعضی کودکان زمانی که غذا خوردن را شروع می‌کنند، با دور شدن قاشق از دهانشان به گریه می‌افتند و بعضی‌ها هم آنقدر به غذا خوردن بی میل هستند که مادر را به گریه می‌اندازند.

 اما همیشه عادت‌های عجیب و غریب غذایی بچه‌ها نیست که والدین را نگران می‌کند؛ گاهی خود پدر و مادرها هستند که بی اطلاع از نیازها و شرایط کودکشان، برای خود نگرانی‌هایی غیرواقعی دست و پا می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم برای کمتر کردن نگرانی‌های بی موردتان، برای اینکه بدانید کودکتان از تولد تا یک سالگی چطور و چقدر رشد می‌کند و برای اینکه از میزان غذا و شیری که نیاز دارد باخبر شوید، آموزش ببینید

با شروع غذاهای  کمکی برای تکمیل تغذیه با شیر مادر، یک مرحله جدید در تکامل اجتماعی، روانی و رفتاری کودکان و ارتباط آنها با والدین آغاز می‌شود. غذادادن به کودک فرصتی برای تکامل مهارت‌های کودک شیرخوار دربرقراری ارتباط، مهارت‌های حرکتی و هماهنگی دستها و چشم‌های اورا فراهم می‌کند.

تغذیه ی تاثیر پذیر

قوام و بافت غذاها، چگونگی خوراندن آنها به کودک و مقدار غذای مورد نیازدر هر زمان نکات مهارتی برای کودک دارد. چون  کودکان رشد می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه غذا را در دهانشان حرکت دهند، بجوند، غذا را بگیرند واز قاشق استفاده کنند وخودشان غذا بخورند. این نحوه تغذیه کودک را تغذیه تاثیرپذیر یا موثر می گویند. به عبارت دیگر مادر باید بدون توسل به اجبار و زور، کودک را برای خوردن تشویق و کمک کند، به آرامی و صبوری به او غذا بدهد و زمان غذا خوردن را به فرصتی برای آموختن و ابرازمحبت و عشق تبدیل نماید.

 

 

 

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *