چگونه همسران دچار مرگ عاطفی نشوند؟

 

 

1. اختلاف نظرهای کوچک را عنوان کنیم:

زمانی که در موضوعی بین دو همسر اختلاف نظر وجود دارد.  حتی اگر بخواهیم بنا به مصلحتی و یا گذشت و یا عشق، نظر طرف مقابل را در اولویت قرار دهیم، حتما نظر خودمان را نیز باید  بگوییم. و دلیل گذشتن از آن نظر را هم بیان کنیم. اگر همه‌ی اختلاف نظر‌ها را در دل بریزیم. هر چند کوچک باشند اما انباشته می‌شود و کم‌کم به رنجش و عصبانیت از همسران تبدیل می‌شود. پس قبل از بوجود آمدن رنجش می‌توان با بیان کردن مخالفت‌ها، آنها را در نطفه خفه کرد تا  به عصبانیت منجر نشود.

 

2. رنجش و عصبانیت:

چون زمانی که به مرحله رنجش و عصبانیت می‌رسید زبان به سرزنش و ملامت باز می‌شود و همسرتان نیز عکس‌العمل نشان می‌دهد و ممکن است مورد تهاجم گفتاری و یا رفتاری قرار گیرید. گاهی ممکن است سر یک موضوع کوچک و بی‌اهمیت بحث به رنجش و عصبانیت منجر شود که دلیل آن انباشه‌شدن اختلاف‌‌نظرهای قبلی می‌باشد. زمانی که رنجش و عصبانیت تکرار شود و تلاشی برای از بین رفتن رنجش به عمل نیاید ناخودآگاه عدم پذیرش و طرد کردن به وجود می‌آید.

 

3. طرد کردن و عدم پذیرش:

در حالت طرد کردن و عدم پذیرش تنها چیزی که هر زمان به یاد شما می‌آید ناراحتی‌هایتان از همسرتان است. دیگر هیچ حسن اورا نمی‌بینید وهمیشه دنبال موضوع ناراحت‌کننده دیگری هستید تا او را نپذیرید. ممکن است حتی در یک مکان زندگی کنید اما روحا صدها هزار کیلومتر خود را از هم دور می‌بینید.

اکثرطلاق‌ها در این زمان اتفاق می‌افتد که چشمان روی حسن‌ها بسته و فقط و فقط عیبها را می‌بینید. بعد از این مرحله اگر به طلاق منجر نشود طرفین وارد مرحله‌ای می‌شوند که به انسانی مسخ شده تبدیل می‌شوند. دیگر نه تنها حسن‌ها بلکه عیب‌ها هم نمی‌بینید و هرکس زیر یک سقف واحد برای خودش زندگی می‌کند بدون هیچ احساس و محبتی نسبت به هم. در این مرحله استعدادها و خلاقیت‌ها نیز کشته می‌شود انسان به پوچی می‌رسد و از وجود خودش جز زنده بودن توقع دیگری ندارد. یعنی نه تنها همسرش را با خوبی‌ها و بدی‌هایش نمی‌بینید بلکه خودش را هم نمی‌بینید.

 

اگر با همسرمان به هر دلیل اختلاف نظر در مورد موضوعی داریم.  در اولین فرصت مناسب، با زبانی خوش، مخالفت خود را بیان کنیم  و یا متقاعد شویم یا  نه، اما همین گفتن باعث می‌شود که تخلیه روحی شده و دچار مرگ عاطفی نخواهیم شد.

 

 

 

 

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *